Co wpłynie na rozwój Lublina? [WYBRANE CZYNNIKI NIEPEWNOŚCI]

Co wpłynie na rozwój Lublina? [WYBRANE CZYNNIKI NIEPEWNOŚCI]

Za nami pierwszy etap Foresightu Lublin 2050, w czasie którego poznawaliśmy miasto, mieszkańców, nastroje w nim panujące, a także nadzieje i obawy związane z przyszłością.

 

Pierwsze miesiące spotkań z mieszkańcami i długie rozmowy z ekspertami lokalnymi i zewnętrznymi doprowadziły nas ostatecznie do wyboru dominujących tematów poruszanych w lubelskiej rzeczywistości w kontekście przyszłego rozwoju miasta, które będą stanowić podstawię do zbudowania dwóch osi scenariuszy rozwoju Lublina:

 

  1. Zmiany technologiczne, w których jeden wektor to postępująca cyfryzacja i automatyzacja, a drugi to zamknięcie technologii i danych miejskich
  2. Migracje definiowane jako napięcia wynikające z etykietowania “nasi” a “obcy”, “właściciele miast” a “goście” (chociażby w kontekście Budżetu Obywatelskiego – kto ma prawo decydować o tym, jak wygląda miasto? Jaki mamy stosunek do przyjezdnych, do wyłącznie pracujących w Lublinie? etc.), w których wektorami są inkluzywność i wykluczenie.

 

Te dwa tematy stworzą nam osie, na których będą oparte scenariusze rozwoju miasta. Uzupełniane będą one także przez pozostałe tematy, które są bliskie mieszkańcom, takie jak zieleń w mieście, kultura, transport, przestrzeń, jakość życia, sprawy gospodarcze i inne.

 

Przeczytaj jak pracowali nasi eksperci na spotkaniach warsztatowych:

 

Masz pytania lub uwagi do ekspertów lokalnych lub zespołu opracowującego Foresight Lublin 2050? Napisz do nas!